Poradnik

1. Na jak długo mogę wyjechać? Jaki jest najkrótszy okres wyjazdu?

Długość pobytu zależy przede wszystkim od oferty, a także dyspozycyjności opiekunki osób starszych. Z reguły na początku umowa trwa co najmniej 2 miesiące, jednak istnieje możliwość jej przedłużenia o kolejne tygodnie bądź miesiące.

2. Jaką umowę i formę zatrudnienia proponujecie?

Współpracując z polską agencją opieki WORK & CARE możesz liczyć na legalne zatrudnienie na umowę zlecenia (A1 i EKUZ). Otrzymujesz w ten sposób możliwość otrzymania zajęcia zarobkowego w Niemczech i pełnego korzystania z przysługujących Ci przywilejów: minimalnej stawki w danym kraju, ubezpieczenia zdrowotnego, pokrycia kosztów noclegu, wyżywienia i przejazdu, a także minimalnego okresu wypoczynku.

3. Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech?

W ramach współdziałania z polską agencją opieki możesz liczyć na zarobki w wysokości od 1000 do 1500 euro miesięcznie. Zauważ jednak, że z kwoty tej nie musisz odciągać opłat za wyżywienie, nocleg oraz przejazdy – te elementy są całkowicie darmowe. Dzięki temu dobrze wiesz, ile pieniędzy za opiekę nad osobą starszą otrzymujesz na rękę.

4. Jakie warunki trzeba spełniać, żeby się zatrudnić?

Zakres obowiązków opiekuńczych może być różny w zależności od tego, jak skonstruowana została oferta pracy oraz jakie są potrzeby osób starszych. Istnieją jednak wytyczne, które należy spełniać, by móc wyjechać za granicę i zajmować się osobami samotnymi oraz schorowanymi. Chcąc pracować jako opiekunka, musisz posiadać odpowiednie wykształcenie, doświadczenie zawodowe, kursy przedmedyczne i językowe. Opiekunka osób starszych powinna też wiedzieć, w jaki sposób zajmować się człowiekiem schorowanym, a przy tym wyróżniać się empatią, cierpliwością, wysoką odpornością na stres, optymizmem, komunikatywnością oraz wyrozumiałością.

5. Jaki będzie zakres moich obowiązków?

Praca opiekunki osób starszych polega przede wszystkim na niesieniu pomocy seniorom, którzy na co dzień posiadają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem i poruszaniem się. Zakres obowiązków obejmuje:

 • utrzymanie higieny osobistej osoby starszej,
 • podawanie leków i kontrolowanie stanu zdrowia,
 • utrzymanie czystości w mieszkaniu,
 • robienie zakupów,
 • wykonywanie drobnych prac domowych,
 • przyrządzanie posiłków,
 • realizację recept,
 • załatwianie spraw na poczcie lub w urzędach.

Należy jednak pamiętać, że opiekunka pełni również rolę towarzysza – spędza z podopiecznym wolny czas i pozwala zapominać mu o trudach życia.

6. Czy macie teraz jakieś oferty pracy?

Stale zamieszczamy nowe oferty pracy związane z opieką osób starszych w Niemczech. Zachęcamy do śledzenia zmian oraz odpowiedzi na interesujące zgłoszenia. Udzielamy również informacji pod numerem tel. 0048 74 853 70 54. Jeśli nie znalazłaś/eś interesującej oferty pracy, wypełnij kwestionariusz dostępny na stronie, a z pewnością się do Ciebie odezwiemy.

7. Jak szybko można wyjechać do pracy?

Zanim wyjedziesz do pracy w Niemczech, musisz przejść okres rekrutacji, a uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi rozpocząć przygotowania do podróży. Ważne jest również zadbanie o formalności – dostarczenie odpowiednich dokumentów do naszej agencji opieki: polisy ubezpieczeniowej, prawa jazdy, dowodu osobistego oraz innych niezbędnych dokumentów. Robimy jednak wszystko, by czas ten skrócić do minimum. Wiele zależy również od Twojej dyspozycyjności.

8. Czy będąc za granicą, mogę liczyć na pełne wsparcie WORK & CARE?

Staramy się, by wszelkie formalności oraz zawiłości zostały wyjaśnione z pracownikiem jeszcze przed wyjazdem do Niemiec. Następnie opiekunka osób starszych utrzymuje stały kontakt z koordynatorem, który ułatwia klimatyzowanie się w nowym otoczeniu. Są to osoby doświadczone i doskonale radzące sobie w stresujących sytuacjach. Nasza agencja opieki pozostaje z Tobą w kontakcie. W razie problemów organizujemy szybki powrót do kraju i pokrycie wszelkich związanych z tym kosztów.

9. Jak przebiega proces rekrutacji na opiekunkę osób starszych?

Po wypełnieniu kwestionariusza dostępnego na naszej stronie dokładnie zapoznajemy się z Twoimi kwalifikacjami. Następnie kontaktujemy się z Tobą w celu weryfikacji danych osobowych. Potem przechodzimy do dopasowania oferty pracy do Twoich kompetencji zawodowych.

10. Płacicie stawki godzinowe czy miesięczne?

Zgodnie z podpisaną umową wypłacamy stawki miesięczne.

11. Czy dojazd muszę opłacić sobie sam/a?

Nie. Dbamy o to, by nasi pracownicy mieli zapewnione całkowicie darmowe wyżywienie, miejsce noclegowe oraz dojazd. Po załatwieniu formalności pokrywamy koszty związane z podróżą opiekunki do Niemiec.

12. W jaki sposób muszę przygotować się do wyjazdu?

Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi z naszej strony oraz dopełnienia formalności związanych z wyjazdem masz czas na to, by odpowiednio przygotować się do podróży. Przede wszystkim musisz zadbać o bagaże i zabrać ze sobą to, co niezbędne. Radzimy, by zaopatrzyć się w kosmetyki oraz leki. Następnie warto przypomnieć sobie podstawy języka niemieckiego, a także rozeznać się w tym, w jaki sposób należy opiekować się osobami starszymi. Ponadto zalecamy, by nieco poczytać o miejscu, kulturze oraz ludziach w regionie, w którym będziesz pracować jako opiekunka. Pomoże to w codziennej komunikacji.

13. Jak wygląda organizacja transportu?

Po załatwieniu formalności związanych z podpisaniem umowy oraz podróżą zarobkową do Niemiec przekazujemy informację o miejscu pobytu. Warto dokładnie zapoznać się z lokalizacją miejsca zamieszkania osoby starszej, by jak najszybciej trafić pod właściwy adres. Środek transportu jest dowolny – nasza agencja opieki zwraca koszty podróży po dotarciu do celu.

14. Czy organizujecie kursy z opieki nad osobami starszymi?

Nie. Poszukujemy osób już doświadczonych, które pracowały w charakterze opiekunki lub posiadają odpowiednie kwalifikacje. Wymagamy również, by nasz pracownik dysponował podstawami języka niemieckiego (na poziomie komunikatywnym).

15. Czy wszystkie starsze osoby są obłożnie chore?

Stan zdrowia osób starszych jest bardzo różny. Dlatego poszukujemy ludzi doświadczonych w pracy z osobami starszymi zmagającymi się m.in. z chorobą Alzheimera, Parkinsona, demencją, udarem mózgu, chorobami wieńcowymi lub innymi schorzeniami podeszłego wieku.

16. Co daje mi praca z WORK & CARE?

Współpraca z naszą agencją da Ci przede wszystkim satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Praca opiekunki osób starszych nie jest łatwa, jednak niesie ze sobą doświadczenie, wzrost motywacji, a także radość z niesienia pomocy potrzebującemu człowiekowi. Ponadto otrzymujesz możliwość zwiększenia swoich zarobków, nauki języka i poznania innej kultury.

Pewna znana polska piosenka mówi, ze najtrudniejsze jest wszystko, co pierwsze. To samo z pewnością można powiedzieć o zagranicznym wyjeździe do pracy. Dla osoby, która nigdy wcześniej nie pracowała w obcym kraju, tego typu decyzja z pewnością wiązać będzie się z dużą ilością obaw i stresu. Poniżej zamieszczamy kilka rad, które mogą okazać się przydatne podczas planowania pierwszego wyjazdu.

1. Pamiętaj, aby swojej rodzinie lub przyjaciołom pozostawić informacje o miejscu, w którym będziesz przebywać, swój zagraniczny numer kontaktowy oraz namiary na koordynatora z firmy. Będzie to nie tylko formą zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, ale także uspokoi Twoich bliskich, dla których zagraniczny wyjazd, tym bardziej po raz pierwszy, będzie z pewnością równie wielkim przeżyciem, co dla Ciebie.

2. Obce, nieznane miasto na pewno z początku będzie przytłaczać. Niewielki rekonesans w internecie i nawigacja w telefonie pozwolą lepiej poznać lokalizację, komunikację miejską i położenie obiektów takich jak szpital czy sklepy i z pewnością będą dużym ułatwieniem w poruszaniu się po nowym miejscu. Zawsze możesz liczyć także na media społecznościowe – Polaków znajdziesz wszędzie i na pewno większość z nich chętnie podzieli się swoim doświadczeniem i udzieli cennych porad.

3. O tym, że warto znać języki obce nie warto chyba nikogo przekonywać. Nawet, jeśli nie posługujesz się płynnym niemieckim, kilka podstawowych zwrotów będzie ułatwieniem nie tylko w pracy, ale także w codziennym funkcjonowaniu.

4. Jak każda podróż, także i wyjazd do pracy za granicę wymaga odpowiedniego przygotowania bagażu. Oprócz niezbędnych dokumentów, w Twojej walizce nie powinno zabraknąć również kosmetyków, lekarstw oraz środków czystości. Warto na start zaopatrzyć się także w pewną ilość gotówki, która pozwoli na przeżycie do czasu pierwszej wypłaty.

5. Przygotuj się na to, że osoby starsze często długo oswajają się z nowymi opiekunami i Twoi podopieczni niekoniecznie od początku obdarzą Cię zaufaniem. Musisz uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość, ale także umieć w każdej sytuacji okazywać szacunek i wspierać dobrym słowem.

Jeżeli zdecydowali się już Państwo na podjęcie pracy jako opiekunka osób starszych przed Wami wymagające zadanie – przygotowanie się do wyjazdu. Nasza agencja WORK & CARE proponuje oferty, dzięki którym na miejscu czeka na Państwa legalna praca w Niemczech, jednak jeszcze przed wyruszeniem w podróż należy podjąć kilka kroków, aby czuć się za granicą bezpiecznie i komfortowo.

Bagaż wiedzy

Oprócz bagażu z niezbędnymi ubraniami i przyborami należy zabezpieczyć się w bagaż… przydatnych informacji i wiedzy. Przed rozpoczęciem zatrudnienia należy uzyskać informacje, takie jak:

 • gdzie dokładnie znajduje się zakład, dom opieki czy szpital,
 • ile zarabia opiekunka osób starszych, na jakie zakwaterowanie i nocleg mogę liczyć w związku z podjęciem zatrudnienia u konkretnego pracodawcy,
 • jak wygląda zajmowanie się seniorami – wszystkie przydatne informacje na temat ich higieny, stanu zdrowia, niepokojących oznak i objawów – mile widziane jest doświadczenie w tego typu zajęciach,
 • jakie zwyczaje panują w regionie do którego wyjeżdżam,
 • które dokumenty będą mi niezbędne podczas pobytu.

Przygotowanie językowe

Nawet jeżeli nie znają Państwo języka niemieckiego warto nauczyć się podstawowych wyrażeń typu: dzień dobry, dziękuję czy proszę – ułatwi to przede wszystkim komunikację opiekuna z osobami starszymi, a także załatwianie spraw codziennych, takich jak zakupy czy wizyty w urzędzie. Należy też zapoznać się z podstawową terminologią związaną z medycyną i higieną – tak, żeby szybko zareagować na najczęstsze dolegliwości pacjenta i móc poinformować o tym lekarzy.

Koniecznie pamiętaj o…

Polska agencja opieki wymaga, aby pamiętali Państwo o kilku najważniejszych sprawach – w tym przede wszystkim o niezbędnych dokumentach. Należą do nich dowód osobisty, prawo jazdy oraz inne druki i informacje otrzymane od agencji w odpowiedzi na oferty pracy nad osobami starszymi.

Należy pamiętać również o zabezpieczeniu finansowym do czasu pierwszej wypłaty oraz zabraniu rzeczy do użytku osobistego – w tym kosmetyków, leków czy innych produktów, które w Niemczech trudno byłoby dostać „od ręki”. Praca opiekunki wiąże się często również z długotrwałą rozłąką z rodziną i przyjaciółmi – w celu zadbania o bezpośredni kontakt nie można zapomnieć o telefonie komórkowym czy komputerze.

Jesień życia to czas, w którym ludzki organizm nękany jest wieloma chorobami i schorzeniami, dlatego osoby, które chcą zostać opiekunami osób starszych często zastanawiają się, czy powinny posiadać wiedzę z zakresu medycyny lub pielęgniarstwa. O ile doświadczenie w opiece nad chorymi lub przeszkolenie medyczne mogą być dodatkowymi atutami w tej pracy, zazwyczaj nie jest to koniecznym warunkiem. Osoby posiadające specjalistyczne wykształcenie poszukiwane są zazwyczaj do zajmowania się obłożnie chorymi, wymagającymi profesjonalnej opieki medycznej.

Konieczne jest z pewnością zapoznanie się, że wszystkimi schorzeniami, na które cierpi nasz podopieczny. Pozwoli to na szybkie rozpoznanie objawów i symptomów pogarszającego się zdrowia, a także uchronienie od mogących zaszkodzić czynników, takich jak określone produkty spożywcze, nadmierny wysiłek fizyczny czy stres. Mile widziane są również ukończenie kursu pierwszej pomocy oraz znajomość zasad reanimacji. W przypadku niektórych podopiecznych wymagane może być także prawo jazdy.

Ważną kwestią jest również znajomość języka. Bez niej nie tylko nie uda się nawiązać z podopiecznym kontaktu, ale także zrozumieć, kiedy na przykład będzie nam sygnalizować, że gorzej się poczuł. Osoby starsze często nie prowadzą już życia towarzyskiego i mogą czuć się samotne, dlatego możliwość porozmawiania z drugim człowiekiem będzie mieć dla nich duże znaczenie terapeutyczne.

Równie ważne co kwalifikacje są pewne predyspozycje i cechy charakteru, którymi musi wykazać się opiekun. Na pewno należy do nich cierpliwość. Podopieczni nie zawsze będą uprzejmi, potrafią być uparci, może też upłynąć dużo czasu zanim obdarzą kogoś zaufaniem. Przełamanie tych barier może wymagać od opiekuna wykazania się wyrozumiałością, empatią, ale także odpornością psychiczną. Istotny jest również czynnik zdrowotny. Osoby, które same zmagają się z pewnymi schorzeniami, takimi jak choćby zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, nie powinny podejmować się opieki nad seniorami, gdyż może się to okazać przekraczającym ich możliwości wysiłkiem.

Legalne zatrudnienie w charakterze opiekunki osób starszych

Świdnica, ul. Wałbrzyska 8 - sprawdź lokalizację biura

lub zadzwoń 74 853 70 54