Jakie trzeba mieć kwalifikacje na opiekunkę osób starszych

Jesień życia to czas, w którym ludzki organizm nękany jest wieloma chorobami i schorzeniami, dlatego osoby, które chcą zostać opiekunami osób starszych często zastanawiają się, czy powinny posiadać wiedzę z zakresu medycyny lub pielęgniarstwa. O ile doświadczenie w opiece nad chorymi lub przeszkolenie medyczne mogą być dodatkowymi atutami w tej pracy, zazwyczaj nie jest to koniecznym warunkiem. Osoby posiadające specjalistyczne wykształcenie poszukiwane są zazwyczaj do zajmowania się obłożnie chorymi, wymagającymi profesjonalnej opieki medycznej.

Praca opiekunki zmusza do zapoznanie się, że wszystkimi schorzeniami, na które cierpi nasz podopieczny. Pozwoli to na szybkie rozpoznanie objawów i symptomów pogarszającego się zdrowia, a także uchronienie od mogących zaszkodzić czynników, takich jak określone produkty spożywcze, nadmierny wysiłek fizyczny czy stres. Mile widziane są również ukończenie kursu pierwszej pomocy oraz znajomość zasad reanimacji. W przypadku niektórych podopiecznych wymagane może być także prawo jazdy.

Ważną kwestią jest również znajomość języka. Bez niej nie tylko nie uda się nawiązać z podopiecznym kontaktu, ale także zrozumieć, kiedy na przykład będzie nam sygnalizować, że gorzej się poczuł. Osoby starsze często nie prowadzą już życia towarzyskiego i mogą czuć się samotne, dlatego możliwość porozmawiania z drugim człowiekiem będzie mieć dla nich duże znaczenie terapeutyczne.

Sprawdź również: Nauka języka niemieckiego dla opiekunek – jak zacząć?

Równie ważne co kwalifikacje są pewne predyspozycje i cechy charakteru, którymi musi wykazać się opiekun. Na pewno należy do nich cierpliwość. Podopieczni nie zawsze będą uprzejmi, potrafią być uparci, może też upłynąć dużo czasu zanim obdarzą kogoś zaufaniem. Przełamanie tych barier może wymagać od opiekuna wykazania się wyrozumiałością, empatią, ale także odpornością psychiczną. Istotny jest również czynnik zdrowotny. Osoby, które same zmagają się z pewnymi schorzeniami, takimi jak choćby zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, nie powinny podejmować się opieki nad seniorami, gdyż może się to okazać przekraczającym ich możliwości wysiłkiem.

Legalne zatrudnienie w charakterze opiekunki osób starszych

Świdnica, ul. Wałbrzyska 8 - sprawdź lokalizację biura

lub zadzwoń 74 853 70 54