Jak zostać opiekunką osób starszych w Niemczech?

jak zostać opiekunką osób starszych w Niemczech

Społeczeństwo, zwłaszcza w Krajach Pierwszego Świata, gwałtownie się starzeje. To sprawia, że na rynku pracy pojawiają się nowe nisze. Jedną z nich jest zawód opiekuna osób starszych. Coraz więcej seniorów wymaga pomocy, którą rodzina nie zawsze jest w stanie im zapewnić, z tego powodu rośnie zapotrzebowanie na fachowców, którzy będą wiedzieli, jak zaopiekować się seniorami. Pracę opiekuna można znaleźć zarówno w kraju, jak i za granicą, jednak ze względu na atrakcyjne wyrobki największą popularnością wśród osób pragnących spróbować swoich sił w tym wyjątkowym zawodzie są Niemcy.

Praca opiekuna osoby starszej może wydawać się lekka, łatwa i przyjemna. O ile jednak faktycznie wykonywanie tego zawodu może nieść ze sobą sporo satysfakcji, należy jednak przygotować się na ciężką pracę fizyczną oraz duże wyzwania emocjonalne. Z tego powodu osoby zainteresowane pracą opiekuna powinny spełniać konkretne warunki.
Jeśli Ty również jesteś zainteresowany pracą w charakterze opiekunki lub opiekuna osoby starszej w Niemczech, w tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje!

Kim jest opiekun osób starszych?

Jak sama nazwa wskazuje, opiekun lub opiekunka osób starszych to specjalista, który zajmuje się pomocą osobom w podeszłym wieku. Do jego obowiązków należy nie tylko opieka nad seniorami, czyli na przykład utrzymanie higieny, podawanie leków o wyznaczonych godzinach oraz kontrola stanu zdrowia, lecz także pomaganie im w codziennych czynnościach.

Na przykład robieniu zakupów, sprzątaniu oraz gotowaniu, płaceniu rachunków, wożeniu na wizyty lekarskie oraz wykonywaniu innych codziennych obowiązków, z którymi senior nie poradzi sobie samodzielnie. Poza tym opiekun powinien także zajmować się organizacją czasu wolnego swojego podopiecznego. Jak widać, praca ta może być bardzo wymagająca!

podopieczni opiekunek Work & Care

Czy opiekun osób starszych musi posiadać specjalne wykształcenie?

W tym przypadku bardzo dużo zależy od agencji zatrudniającej opiekuna, jednak posiadanie wykształcenia kierunkowego znacznie zwiększa szanse na zatrudnienie. Szczególnie poszukiwane są osoby po studiach pielęgniarskich. Oprócz tego chętnie zatrudnia się także absolwentów psychologii, pedagogiki (zwłaszcza gerontopedagogiki) oraz fizjoterapeutów.

Dodatkowym atutem, zwłaszcza jeśli interesuje Cię praca dla opiekunek w Niemczech, jest również znajomość języka. Również posiadanie prawa jazdy i doświadczenie w prowadzeniu pojazdu wiąże się z dodatkowymi punktami podczas rekrutacji. Wcześniejsze doświadczenie w podobnej pracy nie jest wymagane, ale bardzo mile widziane.

Warto również wspomnieć, że niektóre agencje opiekunek osób starszych w Niemczech organizują kursy zawodowe oraz językowe. Jednak w Work & Care jesteśmy nastawieni na współpracę z osobami doświadczonymi, które miały wcześniej do czynienia z opieką nad seniorami w Niemczech lub innych krajach.

Jakie wymagania należy spełnić aby zostać opiekunem?

Tutaj również bardzo dużo zależy od konkretnej agencji. W Work & Care poszukujemy osób z doświadczeniem i odpowiednim wykształceniem oraz komunikatywną znajomością języka niemieckiego. W swoim portfolio warto mieć ukończone kursy przedmedyczne, certyfikaty (na przykład językowe) oraz referencje od poprzednich pracodawców. Przyszły opiekun lub opiekunka osób starszych powinien także wykazywać się odpowiednimi predyspozycjami fizycznymi i psychicznymi.

Podsumowując, od kandydata na opiekuna najczęściej wymaga się:

  • Wykształcenia kierunkowego – najlepiej medycznego,
  • Ewentualnie) doświadczenia popartego referencjami,
  • Komunikatywnej znajomości języka kraju, do którego chcesz wyjechać,
  • Prawa jazdy (jest dodatkowym atutem).

Przed aplikacją zawsze zapoznaj się z wymaganiami konkretnej agencji, ponieważ mogą być one bardzo różne!

Czym powinna charakteryzować się dobra opiekunka?

Przede wszystkim nie można zapominać, że praca opiekuna osoby starszej to ogromne wyzwanie fizyczne oraz emocjonalne. Starsze osoby często są schorowane, mają problemy z poruszaniem. Część z nich cierpi również na choroby wieku starczego, takie jak zaburzenia pamięci czy choroby degeneratywne układu nerwowego. Z tego powodu dobry opiekun powinien przede wszystkim wykazywać się ogromną cierpliwością oraz doskonałymi umiejętnościami interpersonalnymi.

Pamiętaj, że będziesz pomagać seniorowi nie tylko w codziennych czynnościach, lecz, co jeszcze ważniejsze, staniesz się jego towarzyszem. Dlatego opiekun powinien być także empatyczny, pozytywnie nastawiony do życia, a także radzić sobie w sytuacjach stresowych oraz być osobą całkowicie samodzielną i zaradną. Silny charakter i asertywność także są dużym atutem w tej pracy. Musisz być także osobą uczciwą oraz umieć zdobyć zaufanie zarówno swojego podopiecznego, jak i jego rodziny.

Nie można także zapominać o wymaganiach fizycznych. W pracy prawdopodobnie czasem trzeba będzie podnieść seniora, pomóc mu w przemieszczaniu się – dlatego opiekun lub opiekunka powinien odznaczać się nienaganną kondycją. Z tego powodu najchętniej zatrudniane są osoby w młodym lub średnim wieku od 20 do 60 lat. Oczywiście nie martw się na zapas! W naszej agencji podopieczni są dobierani zgodnie z Twoim wcześniejszym doświadczeniem oraz predyspozycjami. 

Przeciwwskazania do zostania opiekunem osób starszych

Czy istnieją przeciwwskazania do zostania opiekunem? Niestety tak, nie jest ich jednak zbyt wiele. W dużej liczbie przypadków można dopasować wybór podopiecznego do możliwości potencjalnego opiekuna, dlatego zawsze warto skontaktować się w tej sprawie z agencją.

Opiekunem nie może zostać osoba cierpiąca na pewne schorzenia. Z tego zawodu całkowicie wykluczają między innymi takie dolegliwości jak epilepsja oraz ograniczona sprawność ruchowa, a także poważne wady serca czy zaburzenia pracy układu oddechowego. Wykluczone są także osoby nerwowe oraz podatne na stres. Można więc powiedzieć, że z pracy opiekuna wyklucza wszystko to, co mogłoby stanowić potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia zarówno Twojego, jak i podopiecznego.

Czy agencja zapewnia wsparcie opiekunowi osoby starszej?

Tutaj również bardzo dużo zależy od konkretnej agencji. Przykładowo Work & Care staramy się dbać o samopoczucie nie tylko korzystających z naszych usług seniorów, lecz również zatrudnianych przez nas opiekunów. Jeszcze przed wyjazdem przeprowadzamy Cię przez wszystkie formalności oraz dokładnie objaśniamy przypadek Twojego podopiecznego. Staramy się jak najlepiej przygotować Cię do wyjazdu.

Później, zarówno na początku, jak i przez cały pobyt w Niemczech możesz liczyć na wsparcie naszego koordynatora, który pomoże Ci odnaleźć się w nowym otoczeniu. Nasi koordynatorzy to osoby doświadczone w pracy opiekuna oraz posiadające odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje, więc możesz liczyć na ich pełne wsparcie! W przypadku problemów z podopieczny, bo i takie sytuacje niestety czasami mają miejsce, załatwiamy Ci powrót do kraju oraz pokrycie kosztów podróży. Jak widzisz, współpraca z nami jest całkowicie bezpieczna!

Ile można zarobić jako opiekun osób starszych w Niemczech?

Pod względem zarobków Niemcy są jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków wyjazdu. Przykładowo w Polsce opiekun osoby starszej może zarobić średnio od 1700 do 2500 zł. To bardzo niewiele jak za tak trudną pracę wymagającą niezwykle wszechstronnych kwalifikacji oraz bardzo często ukończenia studiów na trudnym kierunku! 

W Work & Care zarobki są bez porównania wyższe. Za miesiące pracy, w zależności od Twojego doświadczenia oraz zakresu obowiązków, zarobisz od 1000 do 1500 euro netto + składki ZUS odprowadzane od kwoty 4765 zł. Warto zaznaczyć, że jest to kwota, którą zarobisz na rękę w ciągu jednego miesiąca. Nasza agencja zwraca przy tym koszty podróży – środek transportu jest całkowicie dowolny i zależy od Twoich osobistych preferencji. Jako opiekun nie ponosisz też żadnych wydatków związanych z wyżywieniem czy miejscem noclegowym. 

Jak przebiega proces rekrutacji?

Proces rekrutacji w naszej agencji jest bardzo prosty. Za całą procedurę odpowiada krótki kwestionariusz dostępny na naszej stronie internetowej. Znajdziesz w nim zaledwie kilka pytań, są one jednak dosyć szczegółowe. Dotyczą między innymi Twojego wykształcenia, doświadczenia czy znajomości języka. Do kwestionariusza powinieneś dołączyć także odpowiednie zdjęcie. Jest to obowiązkowe, ponieważ praca opiekuni osób starszych w Niemczech to zawód najwyższego zaufania, z tego powodu nasi klienci wymagają bardzo dokładnych informacji.

Po otrzymaniu zgłoszenia weryfikujemy je, a następnie kontaktujemy się z Tobą w celu potwierdzenia Twoich danych osobowych oraz sprawdzenia zdolności językowych. Na końcu staramy się dopasować podopiecznego, którego profil najlepiej odpowiada Twojemu doświadczeniu i kwalifikacjom.

Po otrzymaniu decyzji pamiętaj o tym, żeby przygotować się do wyjazdu. Warto przypomnieć sobie podstawy niemieckiego, zapoznać się dokładnie z profilem podopiecznego, a także poczytać nieco o zwyczajach i kulturze, jakie panują w regionie Niemiec, do którego zostałeś przydzielony. W ten sposób z pewnością zmniejszysz stres związany z tym nowym wyzwaniem!


Legalne zatrudnienie w charakterze opiekunki osób starszych

Świdnica, ul. Wałbrzyska 8 - sprawdź lokalizację biura

lub zadzwoń 74 853 70 54