Jak wygląda opieka nad osobą starszą w Niemczech?

opieka nad osobą starszą w Niemczech

Wyjazd do pracy w Niemczech jako opiekun osoby starszej to doskonały sposób na podniesienie kwalifikacji zawodowych, zdobycie nowego doświadczenia, a także poprawienie znajomości języka. Przed wyjazdem musisz jednak bardzo dokładnie zapoznać się ze swoimi obowiązkami oraz dowiedzieć się, jak wygląda opieka nad seniorem oraz na co należy zwrócić uwagę, planując dzień swojego podopiecznego.

Jak wygląda dzień z życia opiekuna? Jakie czynności leżą w zakresie Twoich obowiązków, a jakich nie tylko nie musisz, ale wręcz nie wolno Ci wykonywać? Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym lepiej przygotujesz się do wyjazdu.

Aktywizacja i opieka nad seniorem

Twoim podstawowym obowiązkiem jest oczywiście opieka nad seniorem, która w dużym skrócie oznacza dbanie o jego komfort fizyczny, oraz psychiczny. Zakres obowiązków opiekuna w tym przypadku obejmuje dbanie o higienę osobistą podopiecznego, podawanie leków, przygotowywanie posiłków, drobne prace porządkowe w domu, takie jak gotowanie, sprzątanie powierzchni użytkowych, pranie i prasowanie, a także, przede wszystkim, aktywizację seniora. 

Samopoczucie Twojego podopiecznego jest bardzo ważne i to Ty musisz zadbać o to, żeby było ono jak najlepsze. Pamiętaj, że starsi ludzie bardzo często lubią czuć się potrzebni i użyteczni. Dlatego między innymi staraj się angażować seniora w wykonywanie codziennych czynności – oczywiście w stopniu, na jaki pozwala jego sprawność ruchowa. Nie wyręczaj go we wszystkim, a także zaplanuj jego dzień w taki sposób, by w programie znalazł się czas na odrobinę ruchu. A może Twój senior ma własne hobby? Jeśli tak, postaraj się zachęcać go do kontynuowania pasji. Poszukaj różnych wydarzeń w okolicy i proponuj mu różne aktywności związane z jego zainteresowaniami!

Jakie metody aktywizacji seniora możesz wykorzystać? Przykładowo możesz grać z podopieczny w gry planszowe czy karciane. Jest to doskonały sposób na pobudzenie pracy mózgu. Możesz również czytać seniorowi na głos – na przykład poranną gazetę do śniadania. Jeśli sprawność ruchowa Twojego podopiecznego na to pozwala, wychodźcie razem na spacery, zachęcaj również seniora do próbowania nowych hobby, jak praca w ogrodzie czy robótki ręczne.

aktywizacja zawodowa seniorów Niemcy

Staraj się również zapewnić seniorowi odpowiednią ilość aktywności fizycznej w ciągu dnia. Ruch i świeże powietrze mogą korzystnie wpłynąć zarówno na poprawę jego sprawności, jak i ułatwić zasypianie. Jest to dla Ciebie o tyle korzystne, że dzięki temu możesz uniknąć konieczności wstawania w nocy do swojego podopiecznego.

Formą aktywizacji są także spotkania ze znajomymi i rodziną, wycieczki czy udział w wydarzeniach kulturalnych. Warto przy tym zaznaczyć, że dodatkowe aktywności nie tylko mają korzystny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie starszej osoby, lecz także pozwalają Ci zbudować lepszą więź z podopiecznym, co może być ogromnym ułatwienie w pracy.

Poza tym, zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na choroby otępienne, takie jak Alzheimer czy demencja, musisz przykładać szczególną uwagę do planu dnia. Regularność i powtarzalność są bardzo ważne dla starszych osób, ponieważ zwiększają ich pewność siebie oraz dają poczucie bezpieczeństwa.

Planując opiekę nad seniorem, nie zapominaj także o sobie. 

Dbanie o czystość i porządek w domu 

Wspomnieliśmy, że jednym z Twoich obowiązków będzie dbanie o czystość i porządek w domu. Ten punkt mógł zabrzmieć trochę niepokojąco, ale nie martw się. Zakres Twoich domowych obowiązków jest ściśle określony. Pomoce domowe obejmują lekkie, codzienne czynności i są dokładnie opisane w Twojej umowie.

Opiekunowie lub opiekunki będą odpowiedzialni za utrzymanie czystości w codziennie używanych pomieszczeniach, przygotowywanie posiłków, pranie i prasowanie, robienie zakupów czy realizację recept. Czyli zwykłe czynności niezbędne do zapewnienia Twojemu podopiecznemu maksimum komfortu.

Do Twoich obowiązków absolutnie nie należy sprzątanie pomieszczeń gospodarczych, czyli na przykład strychu czy garażu, i Twój niemiecki pracodawca nie ma prawa wymagać Tego od Ciebie!

dbanie o dom seniorach w Niemczech

Robienie zakupów i przyrządzanie posiłków

Robienie zakupów i przygotowywanie posiłków bardzo często znajduje się na liście Twoich obowiązków. Jeśli tak jest, musisz koniecznie zbierać paragony oraz sporządzać listę sprawunków. W ten sposób bez problemu rozliczysz się z rodziną swojego podopiecznego, a także unikniesz wielu nieprzyjemnych sytuacji związanych z finansami. W przypadku posiłków z pewnością otrzymasz wytyczne dotyczące diety seniora. 

Może również okazać się, że zakupy będą dostarczane przez członków rodziny Twojego podopiecznego, a posiłki będą zamawiane z restauracji lub dostarczane przez catering. W tym przypadku musisz jedynie zadbać o to, żeby senior jadł o regularnych godzinach.

Na ogół wygląda to tak, że rano po przebudzeniu i czynnościach higienicznych przygotowujesz dla podopiecznego śniadanie, następnie wczesnym popołudniem, koło godziny 13, obiad, a wieczorem, około 18, kolację. Postaraj się dbać o stałe pory posiłków, jak już wspomnieliśmy wcześniej, dbanie o rozkład dnia jest bardzo ważne!

Zapewnienie odpowiedniej higieny podopiecznego

W tym przypadku dużo będzie zależeć od tego, jak bardzo Twój podopieczny jest samodzielny. Praca opiekuna lub opiekunki może ograniczać się do asysty seniorowi podczas prysznica czy kąpieli, może również okazać się, że Twój podopieczny będziesz osobą niepełnosprawną lub obłożnie chorą. W takim przypadku będziesz trzeba umyć go samodzielnie. 

Opiekun w tym przypadku dba o higienę ciała – czyli mycie włosów i skóry, a także zabiegi pielęgnacyjne. Pomaga choremu w trakcie wykonywania czynności fizjologicznych, wymienia wkładki lub pieluchomajtki. Pamiętaj, że dla Twojego zdrowia i bezpieczeństwa koniecznie powinieneś wszystkie te czynności wykonywać w jednorazowych rękawiczkach. Tego rodzaju artykuły powinna zapewniać Ci rodzina seniora.

Podawanie leków i kontrolowanie stanu zdrowia

Na początku musimy zaznaczyć, że opieka medyczna nad seniorem jest ściśle określona przez niemieckie przepisy. Do Twoich obowiązków będzie należało podawanie leków i kontrola stanu zdrowia. Większości czynności medycznych nie tylko nie musisz, ale wręcz nie wolno Ci wykonywać, nawet jeśli masz wykształcenie i doświadczenie medyczne. W dużym skrócie można powiedzieć, że nie powinieneś robić żadnych zabiegów, które wymagają naruszenia powłoki skórnej Twojego podopiecznego.

W zdecydowanej większości przypadków Twój podopieczny będzie miał przydzieloną pielęgniarkę, która będzie przychodziła codziennie i zajmowała się takimi rzeczami, jak robienie zastrzyków, rozdzielanie leków, pomiar cukru itp. Te czynności może również robić któryś z członków rodziny seniora.

Inne przydatne informacje

Decydując się na wyjazd jako opiekun lub opiekunka seniora, nie zapominaj również, że musisz mieć dobre relacje nie tylko ze swoim podopiecznym, lecz także – jego bliskimi. W tym celu postaraj się na bieżąco informować rodzinę seniora o jego stanie zdrowia, samopoczuciu i być może – postępach.

Bardzo dobrym nawykiem jest też prowadzenie dziennika, w którym codziennie będziesz zapisywać wszystkie rzeczy związane z przebiegiem dnia oraz nawykami i upodobaniami Twojego podopiecznego. Takie notatki będzie można później udostępnić rodzinie czy pielęgniarce. Przydadzą się także podczas wizyt u lekarza, a kiedy skończysz swój pobyt w Niemczech, będą ogromnym ułatwieniem dla Twojego następcy lub następczyni.

Pamiętaj także, że chociaż od naszych opiekunów wymagamy samodzielności, zawsze mogą liczyć oni na pomoc i wsparcie koordynatorów. Nie bój się więc pytać. W Work & Care zależy nam na Twoim samopoczuciu!

Nie zapominaj także, że Twoje faktyczne obowiązki mogą nieco się różnić od tych opisanych powyżej. W efekcie wybór podopiecznego dla Ciebie zależy od Twojego doświadczenia i wykształcenia. Może się okazać, że senior będzie niemal całkowicie samodzielny, a może także być osobą całkowicie niepełnosprawną. Z tego powodu przed wyjazdem każdy przypadek jest z Tobą omawiany oraz staramy się dobrać go do Twoich możliwości.


Legalne zatrudnienie w charakterze opiekunki osób starszych

Świdnica, ul. Wałbrzyska 8 - sprawdź lokalizację biura

lub zadzwoń 74 853 70 54