Jak rozmawiać z osobą z demencją?

Podopieczni cierpiący na choroby otępienne mają trudności ze zrozumieniem otaczającego świata, w tym również z porozumiewaniem się. Problemy z komunikacją mogą być bardzo frustrujące, zarówno dla jego otoczenia jak i samego chorego. Osoby z demencją często mylą nazwy przedmiotów, zwracają się do rozmówców niewłaściwym imieniem lub gubią watek w połowie zdania, jednak zniechęcanie do mówienia będzie jedynie pogłębiać u nich poczucie izolacji i przygnębienia.

Przeczytaj również: Nauka języka niemieckiego dla opiekunek – jak zacząć?

Istotne jest, aby osobom cierpiącym na demencję pozwolić się komunikować w taki sposób, jaki im odpowiada. Przerywanie lub natarczywe poprawianie może sprawić, że podopieczny całkowicie przestanie z nami rozmawiać.

Wraz z rozwojem choroby pewne umiejętności ulegną osłabieniu. Chora osoba dłużej będzie przetwarzała pewne komunikaty, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i dać jej więcej czasu. Kiedy widzimy, że podopieczny ma problem ze zrozumieniem, zamiast kilkukrotnie powtarzać to samo zdanie, lepiej powiedzieć je prostszymi słowami i wspomóc je gestem.


Zachęcać do mówienia będzie również odpowiednia postawa: kontakt wzrokowy, uśmiech oraz spokojny i delikatny ton głosu.

Legalne zatrudnienie w charakterze opiekunki osób starszych

Świdnica, ul. Wałbrzyska 8 - sprawdź lokalizację biura

lub zadzwoń 74 853 70 54