Jak radzić sobie z zaburzeniami snu u osób starszych?

Kłopoty z zasypianiem, wielokrotne budzenie się w nocy czy problem z oddychaniem podczas snu to częste zaburzenia, które mogą dotykać osoby w podeszłym wieku. Ich przyczyn upatruje się w wielu czynnikach. Jednym z nich mogą choroby i przyjmowane w związku z nimi leki. Środki farmakologiczne przepisywane w takich schorzeniach jak przerost prostaty czy bóle mięśniowe mogą powodować trudności ze snem. Towarzyszą one również osobom cierpiącym na depresję i chorobę Parkinsona.

Sprawdź również: Jak rozmawiać z osobą z demencją?

Nierzadko problemy ze snem wynikają ze złych nawyków. Długie drzemki w ciągu dnia, zbyt późne jedzenie oraz brak aktywności fizycznej mogą zaburzać dobowy rytm seniora i powodować ciągłe uczucie zmęczenia, drażliwość oraz brak energii.

Radzenie sobie z bezsennością u seniora powinno rozpocząć się od wyeliminowania niezdrowych przyzwyczajeń. Stosowna do kondycji dawka ruchu, właściwe rozplanowanie posiłków w ciągu dnia oraz ograniczenie napojów kofeinowych mogą przynieść wymierne skutki. Jeśli trudności będą utrzymywać się nadal, konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem. Ważne jest, aby bez aprobaty specjalisty nie posiłkować się środkami farmakologicznymi.


Legalne zatrudnienie w charakterze opiekunki osób starszych

Świdnica, ul. Wałbrzyska 8 - sprawdź lokalizację biura

lub zadzwoń 74 853 70 54