Jakie trzeba mieć kwalifikacje na opiekunkę osób starszych

Jesień życia to czas, w którym ludzki organizm nękany jest wieloma chorobami i schorzeniami, dlatego osoby, które chcą zostać opiekunami osób starszych często zastanawiają się, czy powinny posiadać wiedzę z zakresu medycyny lub pielęgniarstwa. O ile doświadczenie w opiece nad chorymi lub przeszkolenie medyczne mogą być dodatkowymi atutami w tej pracy, zazwyczaj nie jest to koniecznym warunkiem. Osoby posiadające specjalistyczne wykształcenie poszukiwane są zazwyczaj do zajmowania się obłożnie chorymi, wymagającymi profesjonalnej opieki medycznej.

Konieczne jest z pewnością zapoznanie się, że wszystkimi schorzeniami, na które cierpi nasz podopieczny. Pozwoli to na szybkie rozpoznanie objawów i symptomów pogarszającego się zdrowia, a także uchronienie od mogących zaszkodzić czynników, takich jak określone produkty spożywcze, nadmierny wysiłek fizyczny czy stres. Mile widziane są również ukończenie kursu pierwszej pomocy oraz znajomość zasad reanimacji. W przypadku niektórych podopiecznych wymagane może być także prawo jazdy.

Ważną kwestią jest również znajomość języka. Bez niej nie tylko nie uda się nawiązać z podopiecznym kontaktu, ale także zrozumieć, kiedy na przykład będzie nam sygnalizować, że gorzej się poczuł. Osoby starsze często nie prowadzą już życia towarzyskiego i mogą czuć się samotne, dlatego możliwość porozmawiania z drugim człowiekiem będzie mieć dla nich duże znaczenie terapeutyczne.

Równie ważne co kwalifikacje są pewne predyspozycje i cechy charakteru, którymi musi wykazać się opiekun. Na pewno należy do nich cierpliwość. Podopieczni nie zawsze będą uprzejmi, potrafią być uparci, może też upłynąć dużo czasu zanim obdarzą kogoś zaufaniem. Przełamanie tych barier może wymagać od opiekuna wykazania się wyrozumiałością, empatią, ale także odpornością psychiczną. Istotny jest również czynnik zdrowotny. Osoby, które same zmagają się z pewnymi schorzeniami, takimi jak choćby zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, nie powinny podejmować się opieki nad seniorami, gdyż może się to okazać przekraczającym ich możliwości wysiłkiem.

Work&Care ul. Wałbrzyska 8, 58-100 Świdnica | woj. dolnośląskie
e-mail: info@work-care.pl | tel. 0048 74 853 70 54 | NIP: 8842387742

ZADZWOŃ: 0048 74 853 70 54 LUB WYPEŁNIJ KWESTIONARIUSZ